Awaria immobilizera - co warto wiedzieć?

Większość samochodów wyposażonych jest w immobilizer, tak zwany unieruchamiacz. Niestety właściciele aut często dowiadują się o urządzeniu  dopiero w przypadku awarii. Czym jest wymienione urządzenie i jak poradzić sobie, gdy odmówi posłuszeństwa? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

 

Co warto wiedzieć?

Czym jest immobilizer?

Zadaniem immobilizera jest zwiększenie bezpieczeństwa samochodu i uniemożliwienie złodziejowi kradzieży. Urządzenie blokuje układ zapłonowy lub sterujący jego pracą komputer, a to sprawia, że mimo działania rozrusznika samochód nie chce odpalić. 

Budowa immobilizera nie jest skomplikowana. W jego budowie wyróżniamy takie części składowe, jak:

  • znajdujący się przy kluczykach autatransponder ‒ nadajnik. 

  • antenę nadawczo odbiorczą

  • sterownik, w pamięci którego znajdują się unikalny kod transpondera, kod PIN, numer VIN,  kod kluczyka oraz kod modułu immobilizera. 

 

Czym jest immobilizer?

Działanie immobilizera

Działanie immobilizera to kilkuetapowy proces, trwa on jednak zaledwie kilka sekund. 

Po włożeniu kluczyka do stacyjki i uruchomieniu zapłonu następuje wymiana danych. Pierwszy sygnał wysyłany jest przez kluczyk do urządzenia sterującego immobilizerem, następnie immobilizer przesyła sygnał do kluczyka zapłonu, który rozpoczyna proces sprawdzający. Jeśli dane są zgodne, następuje dezaktywacja blokady i uruchomienie samochodu.

 

Usterki immobilizera 

Najczęstszą usterką immobilizera jest awaria nadajnika w kluczyku. Aby upewnić się czy problem tkwi właśnie w tej kwestii, wystarczy użyć kluczyka zapasowego. Jeśli samochód odpali to znak, że musimy wymienić nadajnik w używanym do tej pory kluczyku. Proces naprawy immobilizera nie należy do długotrwałych – specjalista kasuje uѕzkоdzоny nаdајnіk z раmіęсі рrосеѕоrа і wprowadza w јеgо mіејѕсе nоwy. Niestety przeciętny kierowca nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, dlatego pomoc  fachowców jest jest niezbędna. 

Zdarzają się sytuacje, gdy mechanik prowadzi bardzo nieuczciwą praktykę ‒ wgrywa nowy klucz i udostępnia go osobom trzecim, mówiąc najprościej ‒ złodziejom. Rabuś może dzięki temu bez problemu uruchomić pojazd i odjechać nim w siną dal. Niestety krążą opowieści o samochodach, które ginęły zaraz po tym, jak w samochodzie został naprawiony immobilizer.   

Jak się chronić przed takimi praktykami? Tutaj również bardzo ważną rolę odgrywa kluczyk zapasowy ‒ jeśli ze jakiego pomocą bez problemu uruchomimy samochód to znak, że wszystko jest w porządku. W przypadku, gdy nie będziemy w stanie uruchomić samochodu za pomocą zapasowych kluczyków powinniśmy zachować szczególną czujność, zgłosić się do ASO i poinformować odpowiednie służby.  

Bardzo ważne jest, abyśmy naprawę immobilizera powierzyli zaufanym specjalistom, którzy wszystkie prace wykonują w prawidłowy, i zgodny z zasadami etyki sposób. 

 

Podsumowanie

Immobilizer, jak każde urządzenia może ulec awarii. Pamiętajmy więc, aby zawsze mieć przy sobie kluczyki zapasowe a naprawę powierzać tylko zaufanym mechanikom. Wtedy zyskamy pewność, że wszystko działa jak należy. 

Zalety

Doświadczeni
fachowcy

Atrakcyjne
ceny

Krótkie
terminy

Sprawdzone
części

Klienci o nas

Profesjonalne podejście, zespół mechaników ma szeroką wiedzę na temat mechaniki. To co nie udało się w innych serwisach przeze mnie odwiedzonych, to w Serwisie Niedzwiedz-Lock udało się bez problemu. 

Robert Sielski

Po nieudanych naprawach w wielu warsztatach, odwiedziłem Serwis Niedźwiedź. Usterkę naprawiono szybko, dostałem dane o stanie auta oraz wydruk błędów komputera. Dostałem auto zastępcze! Polecam!

Bartosz Przybyłek

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!

 

Łukasz Siedlarek

Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r., od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.

Małgorzata Rosa