Dym spod maski - bez paniki

Widok dymu spod maski samochodu u większości z nas powoduje panikę, ale nie zawsze musi oznaczać pożar. Często może to być para wodna, powstała w wyniku mniejszej usterki auta. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby zachować spokój, zdiagnozować przyczynę i w razie potrzeby wezwać pomoc.

wstęp

Ocena sytuacji

Zanim zaczniemy szukać przyczyny powstania dymu, powinniśmy zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu, tak aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, a także by zapobiec dalszym konsekwencjom awarii. Po pierwsze, należy natychmiast zatrzymać samochód na poboczu drogi, zgasić silnik, włączyć światła awaryjne oraz przygotować gaśnicę. W tym momencie można również wezwać pomoc drogową.

Możemy również samodzielnie spróbować ocenić sytuację i podjąć działania.
Dym można łatwo odróżnić od pary wodnej. Ma ciemniejszą barwę i charakterystyczny zapach spalenizny.
Jeśli stwierdzamy, że spod naszej maski wydobywa się dym, możemy zacząć akcję gaśniczą. Należy jednak to zrobić umiejętnie, by nie doszło do wybuchu płomieni. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wsunięcie gaśnicy pod lekko uchyloną maskę i próba gaszenia płomieni. W tym wypadku nie zapomnijmy o wezwaniu Straży Pożarnej.

Przyczyny

Najczęstsze przyczyny powstania dymu lub pary wodnej pod maską:

  • para wodna powstała po przegrzaniu silnika lub z powodu uszkodzenia elementu układu chłodzenia lub uszczelki pod głowicą silnika,
  • bagnet do sprawdzenia oleju nie został prawidłowo umieszczony,
  • korek wlewu oleju został źle zakręcony,
  • kolektor wydechowy został polany olejem.

Usterki instalacji elektrycznej samochodu również mogą być przyczyną powstania dymu. Często są spowodowane przez elementy niechronione bezpiecznikami, takie jak:

  • Przewody zasilające układ zapłonowy,
  • Alternator lub prądnicę,
  • Przewody doprowadzające napięcie od regulatora do szczotek alternatora lub prądnicy,
  • Gruby przewód lub taśmę, łączącą korpus silnika z karoserią,
  • Przewody zasilające akumulator i przewody z nim połączone.
Przyczyny

Profilaktyka

By zapobiec w przyszłości niebezpiecznym sytuacjom, spowodowanym przez instalację elektryczną, należy zaopatrzyć auto w bezpiecznik, który rozłącza zasilanie w momencie powstania zwarcia. Zdarzają się sytuacje, w których to zabezpieczenie jest niewłaściwie zainstalowane, dlatego należy się z tym udać do zaufanego serwisu samochodowego.
Pamiętajmy również o posiadaniu gaśnicy z ważnym terminem przydatności do użycia, przewożonej w odpowiednim miejscu w samochodzie.

Zalety

Doświadczeni
fachowcy

Atrakcyjne
ceny

Krótkie
terminy

Sprawdzone
części

Klienci o nas

Profesjonalne podejście, zespół mechaników ma szeroką wiedzę na temat mechaniki. To co nie udało się w innych serwisach przeze mnie odwiedzonych, to w Serwisie Niedzwiedz-Lock udało się bez problemu. 

Robert Sielski

Po nieudanych naprawach w wielu warsztatach, odwiedziłem Serwis Niedźwiedź. Usterkę naprawiono szybko, dostałem dane o stanie auta oraz wydruk błędów komputera. Dostałem auto zastępcze! Polecam!

Bartosz Przybyłek

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!

 

Łukasz Siedlarek

Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r., od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.

Małgorzata Rosa