Problemy z klimatyzacją w samochodzie - jak temu zapobiec

W dzisiejszych czasach nie potrafimy już sobie wyobrazić jazdy samochodem bez klimatyzacji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak należy o nią dbać i kiedy wykonywać przeglądy. Złe użytkowanie klimatyzacji może prowadzić do poważnych problemów, również z naszym zdrowiem.

wstęp

Serwis klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji powinniśmy wykonywać co 6 miesięcy, co roku lub po przejechaniu 10 000 km. Podczas wizyty w serwisie najczęściej należy wymienić filtr kabinowy, który odpowiada za czystość powietrza.
Serwisy samochodowe najczęściej stosują dwa sposoby oczyszczania klimatyzacji. Jednym z nich jest ozonowanie. Polega na umieszczeniu ozonatora w kabinie samochodu. Pracuje on w odpowiednim ustawieniu w zamkniętym samochodzie. W tym czasie ozonator wypala roztocza i bakterie oraz usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Po ozonowaniu samochód należy wywietrzyć.
Inną metodą jest metoda ultradźwiękowa. Ultradźwięki w odpowiedniej częstotliwości czyszczą przestrzeń kabiny auta. W trakcie wykonywania usługi tworzy się mgła, która dokładnie oczyszcza nasz samochód.

Częste problemy klimatyzacji

Jednym z objawów wskazujących, że nasza klimatyzacja nie działa prawidłowo może być przykry zapach. Przyczyną może być dłuższa przerwa w użytkowaniu klimatyzacji, która sprzyja rozwojowi grzybów.
Innym problemem mogą być parujące szyby. Można go wyeliminować wymieniając filtr kabinowy.
Do serwisu powinniśmy się również zgłosić, w przypadku usłyszenia dźwięków szumiących dochodzących z układu klimatyzacji oraz wydmuchiwanie cieplejszego powietrza w stosunku do ustawionej przez nas temperatury.

 

Częste problemy klimatyzacji

Dlaczego warto dbać o klimatyzację?

Źle działająca klimatyzacja może mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie i prowadzić do przewlekłych chorób, między innymi do problemów laryngologicznych, okulistycznych, alergologicznych, infekcyjnych, a nawet dermatologicznych.
Warto więc pamiętać nie tylko o stałym czyszczeniu i serwisie klimatyzacji, ale też o prawidłowym jej używaniu.

Zapamiętaj!

  • Nie ustawiaj nawiewu na twarz,
  • W trakcie krótkiej podróży otwórz okna i nie włączaj klimatyzacji,
  • Stopniowo obniżaj temperaturę w tracie podróży,
  • Stopniowo podwyższaj temperaturę przed końcem podróży.

 

Zapamiętaj!

Zalety

Doświadczeni
fachowcy

Atrakcyjne
ceny

Krótkie
terminy

Sprawdzone
części

Klienci o nas

Profesjonalne podejście, zespół mechaników ma szeroką wiedzę na temat mechaniki. To co nie udało się w innych serwisach przeze mnie odwiedzonych, to w Serwisie Niedzwiedz-Lock udało się bez problemu. 

Robert Sielski

Po nieudanych naprawach w wielu warsztatach, odwiedziłem Serwis Niedźwiedź. Usterkę naprawiono szybko, dostałem dane o stanie auta oraz wydruk błędów komputera. Dostałem auto zastępcze! Polecam!

Bartosz Przybyłek

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!

 

Łukasz Siedlarek

Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r., od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.

Małgorzata Rosa